:


Hrad Bystrica 2016

Hrad Revište 2016

Lietava

Uhrovec, autor P.Pavlis

Hrad Brekov, autor D.Šimkanin

Hrad Kamenica Silvester 2015

Dobrovoľníci hrad Brekov

Sprístupnenie hradnej pivnice na hrade Šášov

Práce na hrade Blatnica

Teambuilding spoločnosti Orange na hrade Bystrica

15. víkendová brigáda hrad Tematín

Práce na hrade Uhrovec 2013

Práce na hrade Lietava 2013

Noc hradných zrúcanín 2013 hrad Vinné

Noc hradných zrúcanín 2013 hrad Čeklís

Noc hradných zrúcanín 2013 hrad Kamenica

Práce na prvej bráne hradu Brekov

Archeológia na hrade Tematín

Práce na hrade Lietava

Preosievanie na hrade Čabraď

Hrad Lednica, murár pri práci

Brigáda "Naše Mesto" na hrade SlanecAktuality z hradov a z činnosti členov Zachráňme hrady:
TASR: Na hrade Čabraď bude rušno, na pokračovanie obnovy sa podarilo získať podporu
VÝBEROVÉ KONANIE: Slovenské banské múzeum vyhlasuje výberové konania na pozície: Kurátor/Kurátorka etnologického zbierkového fondu a Vedecko- výskumný/á pracovník/čka v odbore montánna archeológia alebo montánna história. (Banská Štiavnica, december 2020)
DAROVANÉ STANY: Firma Expodom.sk darovala členským organizáciám Zachráňme hrady nožnicové stany. Na hradoch sa využijú na hradné akcie. Firma Expodom je známa veľmi zaujímavou ponukou záhradných stanov.
(ZH, apríl 2019)
STRETNUTIE V BYSTRICI: V Považskom podhradí sa uskutoční jesennné stretnutie Zachráňme hrady so zaujímavým programom. (Bystrica, november 2018)
MINISTERKA KULTÚRY NA KAMENICI: S postupom prác na hrade Kamenica v rovnomennej obci v okrese Sabinov je ministerka kultúry Ľubica Laššáková spokojná. V Prešovskom kraji opravujú najviac hradov na Slovensku. Až trinásť. (Kamenica, september 2018)
HRAD BREKOV 2018: Od mája do novembra sa realizoval na Brekovskom hrade projekt "Hrad Brekov 2018". Tento projekt sa realizoval vďaka Európskemu sociálnemu fondu v rámci operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. (Brekov, november 2018)
DVERE DO PIVNICE HRADU BREKOV: Do zrekonštruovaných hradných pivníc sa podarilo vyrobiť repliku stredovekých dverí. Tento projekt sa realizoval vďaka programu ŠARIŠ ĽUĎOM, ktorý realizuje pivovar Topvar,a.s. za pomoci Komunitnej nadácie Veľký Šariš. (Brekov, september 2018)
HRADY NA VÝCHODE: Článok s pracovníkmi KPÚ Prešov o troch hradoch východu. "Ide o to, aby sa zachoval originál, ktorý zostal do dnešných dní,“ hovorí E. Semanová. (Prešovský kraj, september 2018)
PUBLIKÁCIA ZACHRÁŇME HRADY: Kolektív autorov Zachráňme hrady pripravil publikáciu Záchrana historických ruín občianskymi združeniami v rokoch 2002-2017. (Bratislava, jún 2018)
PREZENTÁCIA V RTVS: P. Martinisko a R.Uhrovič mali v RTVS prezentáciu záchrany hradných zrúcanín prostredníctvom projektu Ministerstva kultúry SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. (Bratislava, máj 2018)
OTVORENÝ LIST: Zachráňme hrady v otvorenom liste ministerke kultúry upozorňuje, že murárske stabilizačné práce na hradoch sa vykonávajú od apríla do začiatku októbra, pričom akékoľvek odďaľovanie spôsobuje organizačné a technologické problémy. (Bratislava, máj 2018)
BEH ŠÁŠOV: V závere roka pripravilo Združenie na záchranu hradu Šášov pre milovníkov turistiky a histórie predsilvestrovský večerný výstup na hrad. (Šášov, december 2017)
HRAD BREKOV 2017: Od mája do novembra sa realizoval na Brekovskom hrade projekt "Hrad Brekov 2017". Tento projekt sa realizoval vďaka Európskemu sociálnemu fondu v rámci operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. (Brekov, november 2017)
DVERE DO PIVNICE: Do zrekonštruovaných hradných pivníc na hrade Brekov sa podarilo vyrobiť repliku stredovekých dverí. Tento projekt sa realizoval vďaka programu ŠARIŠ ĽUĎOM III., ktorý realizuje pivovar Topvar,a.s. za pomoci Komunitnej ndácie Veľký Šariš. (Brekov, júl 2017)
OCENENIE: Nitrianska župa udelila svoje najvyššie ocenenie aj Stanislave Blahovej za dlhoročný prístup k záchrane "hradu Hrušov. a jeho premenu na významnú turistickú lokalitu. (Hrušov, júl 2017)
NAŠE MESTO: Viac ako sedemdesiat dobrovoľníkov prišlo na Lietavský hrad. Išlo o akciu "Naše mesto. Počas dvoch dní sa pracovalo aj na susednom Hričovskom hrade. (Lietava Hričov, jún 2017)
NA ČIČVE 2017: V tomto roku chcú na Čičve začať s konzerváciou múrov predhradia, v ktorých ako prvé chcú domurovať strieľňu v západnom múre, ktorá je v havarijnom stave. Bez urýchleného zásahu jej hrozí "zrútenie. (Čičva, jún 2017)
LETOHRAD 2017: Obnovené hrady v Prešovskom kraji pripravili pre verejnosť súťaž o unikátnu kráľovskú korunu a kráľovské žezlo. Návštevníci môžu zbierať súťažné pečiatky na podujatiach a tiež súťažiť s mobilnou aplikáciou, v ktorej nájdu súťažné úlohy a rozmanité informácie o hradných pamiatkach. (Prešovský kraj, jún 2017)
HRAD BREKOV 2016: Od mája do decembra sa realizoval na Brekovskom hrade projekt "Hrad Brekov 2016". Tento projekt sa realizoval vďaka Európskemu sociálnemu fondu v rámci operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. (Brekov, december 2016)
KROK NA ČABRADI: Na hrade Čabraď v rámci projektu "Krok za krokom k záchrane hradu Čabraď" pokračovali v prácach na severnom paláci. Projekt bol podporený Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis. (Šášov, október 2016)
LAPIDÁRIUM NA ŠÁŠOVE: Prekrytím jedného z priestorov hradu Šášov vzniklo lapidárium. Umiestnené v ňom budú všetky kamenné kresané články z hradu. V uplynulom období sa podarilo obnoviť aj zničenú klenbu vo východnom paláci. (Šášov, september 2016)
KLENBY NA UHROVCI: Na Uhrovci sa tento rok zamerali na obnovu viacerých klenieb. Neoddelitelnou cinnostou pri obnove je podla neho archeologický výskum, ktorý na hrade prebiehal sústavne s pokracujúcimi prácami. (Uhrovec, september 2016)
SCHODISKO NA BYSTRICI: V najstaršej časti hradu Bystrica objavili hradári zachovalé točité schodisko. V miestach, pre ktoré platili ešte pred začiatkom opráv pamiatky varovania o možnom prepadnutí sa do podzemia, postupne odkrývajú klenbové miestnosti. (Bystrica, september 2016)
NA ČABRADI DOBROVOĽNÍCI: Na hrade Čabraď v roku 2016 pracujú dobrovoľníci, prácu na hrade našli nezamestnaní. Podarilo sa dokončiť rekonštrukciu vstupného otvoru do severného paláca, zrekonštruovať okno v západnej stene severného paláca a prebiehajú sanačné práce na južnom portáli brány. (Čabraď, september 2016)
PIATY ROK NA JASENOVE: Na hrade Jasenov opravujú v roku 2016 strieľne na parkanovom múre na severnej strane. Prebieha tiež archeologický výskum. Odkrývajú sa ďalšie vrstvy múrov, ktoré sa časom zrútili. (Jasenov, september 2016)
NEZAMESTNANÍ NA ŠÁŠOVE: Predseda Združenia na záchranu hradu Šášov Rastislav Uhrovič uviedol, že projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných je z ich pohľadu výnimočný a záchranu hradnej zrúcaniny posunul do úplne inej dimenzie. (Šášov, september 2016)
VÝHLIADKA NA HANIGOVCE: OZ Novum Castrum v roku 2016 zamestnáva 7 pracovníkov. V budúcnosti by chceli zriadiť výhliadku z najvyššieho miesta hradu. Na tento účel im vláda sľúbila 15 000 eur počas výjazdového rokovania v Sabinove. (Hanigovce, august 2016)
IVW BREKOV 2016: V poradí už ôsmy ročník dobrovoľníckeho tábora sa uskutočnil na hrade Brekov za účasti dobrovoľníkov z Poľska, Španielska, Belgicka a Ukrajiny. Projekt bol podporený Nadačným fondom Getrag spravovaného Karpatskou nadáciou a Nadačným fondom Telekom v nadácii Pontis. (Brekov, júl 2016)
OKNO NA ČABRADI: V rámci projektu “Krok za krokom k záchrane hradu Čabraď – pokračovanie obnovy severného paláca”, ktorý bol podporený Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis sa v priebehu leta realizovala obnova pôvodného okna okna. (Čabraď, august 2016)
PODLAHA NA HRUŠOVE: Na hrade Hrušov tento rok spravili nové schodisko aj so zábradlím pre návštevníkov, aby sa dostali bezpečnejšie do hradu. Doteraz obnovili pomerne veľkú časť prvého predhradia aj strieľne. Pri výskumoch našli pôvodnú podlahu. (Hrušov, august 2016)
SNEM NA LIETAVE: Združenie na záchranu Lietavského hradu organizovalo akciu "Snem lietavského hradného panstva". Na akciu prišli zástupcovia obcí Lietava, Brezany, Hôrky, Bitarová a Jasenové. Organizátor stretnutia to považuje za dobrý zaciatok pre novú tradíciu. (Lietava, august 2016)
MINCA NA SLANCI: Na Slánskom hrade sa začina s razbou pamätnej mince venovanej grófovi "Štefanovi Forgáchovi". Tento rok uplynulo sto rokov od jeho smrti. Bol svojho času veľkým prínosom nielen pre obce ležiace na jeho majetkoch, ale aj pre celú Abovskú župu. (Slanec, august 2016)
MILÓNY NA LIKAVU: Na hrad Likava sa momentálne spracováva projektová dokumentácia opravy hradu spojená s výskumom. Jej cieľom je stanoviť, koľko bude stáť základná stabilizácia hradu. Riaditeľ múzea Martin Krupa odhadol, že by to mohlo byť tri až desať miliónov eur. (Likava, júl 2016)
TÁBOR NA TEMATÍNE: Posledné dva júlové týždne boli na hrade Tematín zamerané na prebádame záhadných miest v prístupových bránach do hradného jadra a v objekte severného paláca. Výskum v ruine pamiatky zrealizovali formou archeologického tábora. (Temetín, júl 2016)
DRUGETHOVSKÉ SLÁVNOSTI 2016: Obec Brekov a Združenie na záchranu Brekovského hradu organizovali akciu s názvom "Drugethovské hradné slávnosti". Išlo o druhý ročník. Účasť viac ako 500 ľudí, okolo 16,30 hod. začalo silno pršať. (Brekov, 31. júl 2016)
PRÁCE NA VINNOM: Na zrúcaninách Vinianskeho hradu v okrese Michalovce aj v tomto roku pokračuje archeologický výskum a záchranné rekonštrukcné práce. Na hrade tento rok pracuje 40 ľudí. (Vinné, júl 2016)
MOST NA UHROVCI: Na hrade Uhrovec tento rok obnovujú niekoľko klenieb, chcú dobudovať aj drevený dubový most. Je to hlavný prístup do hradu, ktorý bude tvorený klasickými technológiami. (Uhrovec, júl 2016)
TRÁM ZO ŠÁŠOVA: Na hrade Šášov sa podarilo vytiahnút z útrob zrúcaniny torzo historického trámu pravdepodobne z jedľového dreva. V reze sú velmi dobré čitateľné letokruhy, čo by mohlo pomôct pri datovaní výrubu a následne určení obdobia prestavby veže. (Šášov, jún 2016)
SPRÁVCA TROCH HRADOV: Hrady Šebeš, Soľnohrad a Obišovský hrad budú mať spoločného správcu. Za správcu bol vybraný Prešovčan Ján Ducár. OZ Rákociho cesta so správcom hradu uzavrelo pracovnú zmluvu. (Šebeš, jún 2016)
HRADNÝ TOLIAR: Na hrade Brekov sa začali raziť nové mince "Brekovský hradný toliar". Túto zaujímavosť sa podarilo zabezpečiť vďaka projektu z programu ŠARIŠ ĽUĎOM, ktorý realizuje spoločnosť Pivovary Topvar, a.s. za pomoci Komunitnej nadácie Veľký Šariš. (Brekov, jún 2016)
ZÁBRADLIE NA SLANCI: V rámci dobrovoľníckeho podujatia Naše Mesto odstránili na hrade Slanec náletové dreviny z úseku pôvodného chodníka na hrad. Takto získané drevo využili pri stavbe zábradlí na miestach, ktoré slúžia ako vyhliadka do širokého okolia hradného kopca. (Slanec, jún 2016)
RONDEL NA ČABRADI: Práce na hrade Čabraď od roku 2000 zastrešuje združenie Rondel , aj ked ich dobrovoľníci tam robili už od roku 1997. Žiadatelom o granty na opravu hradu je v súčasnej dobe aj obec Čabradský Vrbovok. (Čabraď, jún 2016)
ZDENKO ŠVESTKA: Na hrade Hrušov nedaleko Zlatých Moraviec pribudne pamätná tabula venovaná majstrovi murárovi a kamenárovi Zdenkovi Švestkovi, ktorý venoval záchrane Hrušovského hradu posledných osem rokov svojho života. (Hrušov, jún 2016)
TURNIANSKE RYTIERSKE SLÁVNOSTI: Do obdobia stredoveku zaviedli návštevníkov už po štvrtýkrát Turnianske rytierske slávnosti. Organizátori boli radi, že rytierska tematika nadalej láka ludí. (Turňa, jún 2016)
ZAČIATOK NA ČIČVE: Na hrade Čičva by chceli začať murovať na rožnej obrannej veži. Osem ľudí bude pol roka na hrade nad obcou Sedliská zbierať kamene a odstraňovať nálety. (Čičva, jún 2016)
JEDEN SVET: Pod hradom Brekov sa uskutočnila akcia Ozveny festivalu "Jeden svet" s bohatým programom. Premietal sa film Navždy spolu. (Brekov, máj 2016)
HRAD V LIPTOVSKOM HRÁDKU: Na hrade v Lipovskom Hrádku otvorili novú vyhliadkovú vežu.Práce trvali asi 6 rokov. Vyhliadka má podľa hradnej panej ešte viac zatraktívniť hradný areál a rozšíriť aj prehliadkovú trasu. (Liptovský Hrádok, máj 2016)
POZEMKY POD ŠÁŠOVOM: Združenie na záchranu hradu Šášov chcelo kúpiť časť mestských pozemkov v hradnom areáli za symbolickú cenu. Poslanci zámer predaja neodsúhlasili. (Šášov, máj 2016)
STARÝ HRAD-VARÍN: V rámci akcie "Stretnutie priatelov Starého hradu" sa stretne prípravný výbor na založenie organizácie Združenia priatelov Starého hradu. (Starý hrad, máj 2016)
MÚZEUM NA KAMENICI: Obec Kamenica už má vlastný objekt, ktorý bude slúžiť ako múzeum a kultúrne centrum. Ide o historickú drevenicu so stodolou, kde Združenie Kamenná veža pripraví okrem iného expozíciu venovanú hradu Kamenica. (Kamenica, máj 2016)
ZACHRÁŇME HRADY NA KONFERENCII: Činnosť Zachráňme hrady bola prezentovaná na konferencii Krajina-človek-kultúra - Ako pretvárame krajinu. Konferenciu organizovali MŽP SR, Slovenská agentúra životného prostredia a TU vo Zvolene. (Banská Bystrica, máj 2016)
TABUĽA NA HRUŠOVE: Spomienková udalosť sa uskutoční pri príležitosti 1. výročia úmrtia Zdenka Švestku, majstra murára a kamenára, ktorý venoval posledných 8.rokov života záchrane hradu Hrušov. V rámci tejto príležitosti mu bude odhalená pamätná tabuľa. (Hrušov, máj 2016)
HRADNÁ PIVNICA: Na hrade Brekov pokračujú rekonštrukčné práce. Jedným z cieľov projektu "Hrad Brekov 2016" by malo byť pokračovanie v rekonštrukcii "hradnej pivnice". (Brekov, máj 2016)
MAĽOVANKY O HRADOCH: Študent mediálnych štúdií v Prešove prišiel s originálnym nápadom – vytvoriť maľovanku pre deti. Tak vznikla Prvá maľovanka o Šarišskom hrade. (Šariš, máj 2016)
MÚZEUM NA LIETAVE: Na okrúhle výročie Juraja Thurzu plánujú otvoriť na hrade Lietava múzeum. Pôjde o 4 miestnosti, ktoré sa nachádzajú v časti stredného hradu. (Lietava, máj 2016)
VEŽA NA LEDNICI: Otvorenie turistickej sezóny na hrade Lednica bolo za prítomnosti širokej verejnosti a predstavitelov samosprávy. Po dlhých rokoch sprístupnili zrekonštruovanú hradnú vežu s vyhliadkou na hradnom brale. (Lednica, máj 2016)
GLANZENBERG: Banskoštiavnický Glanzenberg, ruinu hradu vyhľadáva stále viac turistov. Pri záchrane lokality Staré mesto nájde aj tento rok prácu osem nezamestnaných. (Glanzenberg, máj 2016)
LIETAVA V ROZHLASE: Riaditeľ Združenia na záchranu Lietavského hradu Ľubomír Chobot bol hosťom rozhlasovej relácie Nočná pyramída. O dobrovoľníkoch opravujúcich hrady. (Lietava, apríl 2016)
POCHOD OD HRADU SLANEC: V sobotu 23. apríla sa v Slanskej Hute zišlo pár desiatok záujemcov o prechádzku v prírode spojenú s komentármi p. Vorala o línii ČS opevnenia. (Slanec, apríl 2016)
PRVÁ BRIGÁDA NA REVIŠTI: Tretiu aprílovú sobotu sa na hrade Revište konala prvá tohtorocná brigáda, na ktorej dobrovolníci zo širokého okolia zas o nieco viac zveladili hrad a jeho okolie. (Revište, apríl 2016)
TELEVÍKEND A HRIČOV: V RTVS magazíne o domácom cestovnom ruchu s názvom Televíkend je časť o hrade Hričov. Reportáž z hradu je od 20:20. (Hričov, apríl 2016)
VEČERNÍK A LIETAVA: Žilinský vecerník je clenom Združenia na záchranu Lietavského hradu. Združenie má momentálne 42 členov. (Lietava, apríl 2016)
SLANEC V RÁDIU: Vypočujte si dramatizovaný príbeh o hrade Slanec odvysielaný na rádiu Regina, v ktorom okrem historickej legendy nájdete aj informácie o prácach na hrade z posledných rokov. (Slanec, apríl 2016)
VSTUPNÉ NA ŠARIŠI: Na hrade Šariš sa zavádza vstupné. Vstupné bude 1 euro, pre dospelých. Jedným z hlavným cieľov do budúcna je zaviesť na hrade sprievodcovskú službu. (Šariš, apríl 2016)
ARCHITEKTI A HRADY: Netradičným spôsobom vyriešil rekonštrukciu zrúcaniny hradu architekt Carlos Quevedo v Španielsku. Za spôsob, aký zvolil mal ešte dostať architektonickú cenu. (Španielsko, apríl 2016)
NEZAMESTNANÍ NA REVIŠTI: Prioritou tohto roka na hrade Revište bude záchrana severného paláca a jeho obytnej veže, ktoré sa vlani podarilo zastabilizovať. (Revište, apríl 2016)
SLÁVNOSTI NA TURNI: Dňa 24.5.2016 sa môžete zúčastniť akcie "Turnianské rytierske slávnosti" - popoludnie plné šermu, hudby a tanca. (Turňa, apríl 2016)
KATARÍNKA: Obnova ruín kostola a kláštora sv. Kataríny v Malých Karpatoch bude pokračovať aj toto leto. Obnovu bude realizovať člen ZH Katarínka. (Katarínka, apríl 2016)
TURŇA V TV: Reportáž z Turnianskeho hradu si môžete pozrieť zhruba od 40. minúty, 15. sekundy v RTVS relácia TELEREGINA život v regiónoch naživo. (Turňa, apríl 2016)
TELEKOM PODPORUJE: Zamestnanecký grantový program Nadačného fondu Slovak Telekom po dvanásty raz podporuje projekty, ktoré povedú k zachovaniu pamiatok a hradov. (Bratislava, apríl 2016)
VODNÝ HRAD ŠTÍTNIK: Vodný hrad Štítnik sa dočkal prvej brigády. Hrad sa nachádza na Gemeri. Brigádu organizuje združenie Štítnicka Concordia. Brigády by mali pokračovať aj v budúcnosti. (Štítnik, apríl 2016)
REVIŠTE NA FOTKÁCH: Hrad Revište v jednej z mestských častí Žarnovice dostáva jasné kontúry a jeho steny opät rastú. Za pät rokov sa hrad Revište výrazne zmenil. (Revište, marec 2016)
SCHODISKO NA HRIČOV: Na hrade Hričov plánujú pokračovať v konzervácii objektu rožnej veže. V interiéri veže by mali postaviť drevené schodisko. Taktiež plánujú pokracovať v konzervácii múru stredného paláca. (Hričov, marec 2016)
PROJEKT NA UHROVEC: Takto by mala vyzerať hospodárska budova na Uhrovskom hrade po dokončení rekonštrukcie. Máme sa na čo tešiť. Držíme palce aby sa to podarilo. (Uhrovec, marec 2016)
TURISTI NA BREKOVE: Turisti z KST Strážske organizovali jubilejný 60. ročník podujatia 100 jarných kilometrov s tradičným začiatkom na hrade Brekov. (Brekov, marec 2016)
FIĽAKOVSKÝ HRAD: V roku 2015 navštívilo Fiľakovský hrad takmer 21.000 turistov. Pocet návštevníkov v medzirocnom porovnaní mierne stúpol. (Fiľakovo, marec 2016)
PRÁCA NA HRADOCH: V roku 2016 by mal pokračovať projekt so zamestnancami na hradoch. O prácu na 7 mesiacov sa môžete uchádzať na hradoch Slanec, Hričov a Brekov. (Slovensko, marec 2016)
PADOL MÚR: Aj túto jar padol jeden hradný múr, ktorý vydržal stovky rokov. Po zime a oteplení sa zrútil zvyšok múra hradu Blatnica. (Blatnica, marec 2016)
STRETNUTIE ZH 2016 v Tatrách: V penzióne v Tatranskej Štrbe sa stretli zástupcovia 20 členských organizácií Zachráňme hrady. V nedeľu sa väčšina zúčastnených vybrala na rozsiahlu prehliadku hradu Stará Ľubovňa. (Tatry, marec 2016)
POCHOD PRI SLANCI: Občianske združenie Zachráňme hrad Slanec Vás pozýva na 1. ročník komentovaného pochodu po línii ČS opevnenia v Slanskej Hute, ktorý sa bude konať v sobotu 23. apríla 2016. (Slanec, marec 2016)
HRADY PRI PREŠOVE: Mesto Prešov bude mať hradnú bránu i keď na svojom území nemá hrad. Pôjde o zvláštny pútač s osadenými hradnými kameňmi. (Prešov, marec 2016)
OBNOVA DEVÍNA: Práce na Devíne sa začali ešte vo februári a zhotoviteľ má na obnovu hornej časti hradu štyri mesiace. Na projekt za takmer 400-tisíc eur hlavné mesto získalo grant z tzv. nórskych fondov (Devín, marec 2016)
UPRATOVALI NA TURNI: Na hrade Turňa začali rok brigádou zameranou na upratovanie hradu. Účastníci brigády pochádzajú z Turne a okolitých obcí. Prišlo asi 40 ľudí. (Turňa, február 2016)
DARUJTE NA SVOJ HRAD: Tento rok môžete darovať 2% na svoj hrad. Prijímateľom sú hrady Čabraď, Slanec, Brekov, Lednica, Kamenica, Bystrica, Lietava, Hanigovce, Revište, Tematín, Zborov, Hrušov, Blatnica a kláštor Katarínka. (Slovensko, február 2016)
ŠARIŠ A HRADY: Pivovar Šariš v rámci podpory turizmu a cestovného ruchu podporil aj hrady na východe Slovenska. Ide o projekty na infotabule na hrade Jasenov, Čičva a Plaveč, nástroj na razenie mincí na hrade Brekov, podporili aj podujatie Rok prešovskej hradnej cesty. (Šariš, február 2016)
VALENTÍN NA HRADOCH: Aj na hradoch sa dá oslavovať sviatok zaľúbených. Na spoločných akciách oslavovali Valentína v roku 2016 na hradoch Lietava a Blatnica. (Blatnica, február 2016)
HRADY V MAĎARSKU: V Maďarsku existuje združenie podobné Zachráňme hrady s názvom Združenie na záchranu hradov horného Maďarska. Jeho cieľom je podpora odbornej rekonštrukcie, prevádzky a údržby hradov, turistická činnosť a spoločný marketing. (Maďarsko, február 2016)
VÝSTAVA O OBNOVE HRADOV: Výstava s názvom "Obnova hradov v stredoeurópskom priestore" vznikla v roku 2015. Iniciovala ju odborná platforma "Načo sú nám pamiatky?". V roku 2016 bude výstava aj v Zemplínskych Hámroch. (Z.Hámre, február 2016)
PRÁCE NA ŠARIŠI: Na hrade Šariš pôsobilo pri rekonštrukčných prácach v roku 2015 viacero subjektov. Jedným z nich je aj združenie Rákociho cesta, ktoré pripravilo prehľad činností na hrade. (Šariš, február 2016)
NA TEMATÍNE BILANCOVALI: Členovia občianskeho združenia Hrad Tematín zbilancovali rok 2015. Pracovali v minulom roku na viacerých miestach, vyžadujúcich si opravy. (Tematín, február 2016)
V MAĎARSKU INAK: Rekonštrukcia hradu inak, ako je bežné v súčasnosti na Slovensku, prebieha práve na hrade Füzér v župe Borsod-Abaúj-Zemplén v Maďarsku. (Füzér, február 2016)
BUDE SA POKRAČOVAŤ: V Bratislave sa uskutočnila konferencia na tému Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva. Obnova hradov pomocou tohto programu bude pokračovať. (Bratislava, január 2016)
CENA NA ŠÁŠOV: Ing. Rastislav Uhrovič získal cenu primátora mesta Žiar nad Hronom – za dobrovoľnícku činnosť spojenú so záchranou a propagáciou zrúcaniny hradu Šášov Cena sa udeľuje jednotlivcovi alebo kolektívu za mimoriadny prínos alebo čin. (Šášov, január 2016)
VINNÉ HODNOTÍ: Jaroslav Gorás, štatutár občianskeho združenia Zemplínsko-užská hradná cesta hodnotí štyri roky prác na hrade Vinné. (Vinné, január 2016)
PUBLIKÁCIA O REVIŠTI: Združenia na záchranu hradu Revište vydáva publikáciu Hrad Revište - Sprievodca po zrúcanine hradu. Autorom je Martin Bóna, kniha je vydaná v spolupráci so Slovenským skautingom. (Revište, január 2016)
ROZHOVOR S METODIKOM: Metodik obnovy hradov v rozhovore pre denník Korzár tvrdí že, pri obnove hradu takmer vždy ide o zásahy, ktoré, ak sú dobre urobené, pretrvajú desaťročia. Ale ak sú urobené zle, môžu pamiatku nenávratne poškodiť. (Michalovce, január 2016)
HRADY OŽÍVAJÚ: Hrady, ktorým hrozil zánik, postupne ožívajú. Podľa riaditeľa Archeologického ústavu (AÚ) SAV Mateja Ruttkaya sa výskum stredovekých hradov, ale i ďalších architektúr stáva už pre vedcov štandardom. (Bratislava, január 2016)
SLOVANSKÉ HRADISKÁ: Vyšla nová kniha zborník "Hradiská - Svedkovia dávnych čias". Ide o zborník odborných príspevkov o hradiskách a ich obyvateľoch. (Slovensko, január 2016)
REVIŠTE V ROKU 2015: Združenie na záchranu hradu Revište zverejnilo na svojich stránkach prezentáciu prác počas roka 2015 na hrade. Prezentácia má názov "Revište v roku 2015". (Revište, január 2016)
SPRÁVA HRADU: Súčasnému riaditeľovi Trenčianskeho múzea v Trenčíne Petrovi Martiniskovi sa darilo. Je súčasne aj predsedom Historicko - Astronomickej Spoločnosti, ktorá sa stará o hrad Lednica. (Trenčín, január 2016)
VÝHLIADKA NA SLANCI: V roku 2015 sa murárske práce na hrade zameriavali na statické zabezpečenie oporného múra paláca z východnej strany a vonkajšieho plášta západnej bašty. V hradnej veži by mala byť v budúcnosti turistická vyhliadka. (Slanec, január 2016)
ERBY Z VINNÉHO: OZ ZUHraC chce vyrobiť erby vo veľkej mierke tak, aby boli zrozumiteľné a vnímateľné pre širokú verejnosť. S finančnou podporou mesta Michalovce v rámci projektu "Od kráľovského erbu rytiera Alberta po erb mesta Michalovce". boli zrealizované tri erby. (Vinné, január 2016)
KONIEC ROKA NA HRADOCH: Nadšenci hradov a turistiky strávili aj koniec roka na hradoch Kamenica, Šariš, Čičva, Turňa, Bystrica, Lietava, Blatnica, Uhrovec a Brekov. (Slovensko, december 2015)
HRAD ŠEBEŠ: Tento rok sa ukončila štvorročná práca na hrade Šebeš. V poslednej štvrtej etape bola dokončená konzervácia hradieb. Je tam postavený nový náučný chodník a informačné tabule. (Šebeš, december 2015)
MINISTERSTVO KULTÚRY PODPORUJE OBNOVU: Ministerstvo kultúry dlhoročne poskytuje peniaze z grantového systému Obnovme si svoj dom. Obnova hradov je podľa súčasného ministra kultúry dobrý projekt a mal by pokračovať. (Bratislava, december 2015)
KRÁDEŽE NA HRADOCH: Denník Pravda si všimol krádeže na hradoch. Martin Krno zverejnil aj svoj názor na túto problematiku " Na škripec". Gašparec vytvoril karikatúru o hradných krádežiach. (Bratislava, december 2015)
INTERIÉRY NA HRADE PLAVEČ: Vďaka projektu obnovy hradu sa počas roka 2015 podarilo z väčšej časti dokončiť konzerváciu juhovýchodného hradbového systému. Počas archeologického výskumu sa podarilo odkryť tretie podlažie hradu pod juhovýchodnou baštou. (Plaveč, december 2015)
OŽIVILI TRADÍCIU: Na hrade Lednica postavili vianočný stromček. Stojí na najvyššom bode hradu. Nadviazali na tradíciu miestnych obyvatelov Lednice, ktorí stavali stromcek ešte v 60. rokoch. (Lednica, december 2015)
HANIGOVCE PREZENTUJÚ: Občianske združenie NOVUM CASTRUM prezentuje práce vykonané na hrade Hanigovce v rokoch 2012-2015.
(Hanigovce, december 2015)
OCENILI ZBOROV: V Prešovskom kraji sa opäť udeľovali ocenenia ľuďom so Srdcom na dlani, ktorých dobrovoľnícka práca je výnimočná a vysoko prospešná. V kategórii organizácia ocenili Združenie na záchranu Zborovského hradu. (Zborov, december 2015)
ZEMPLÍNSKE HRADY: Martin Molnár pripravil popularizačnú publikáciu založenú na faktoch. Z hradov sú v publikácii Jasenov, Brekov, Vinné a Čičva. (Michalovce, november 2015)
BYSTRICA AJ S POMOCOU NÓRSKYCH FONDOV: Hrad Bystrica sa rekonštruoval aj v roku 2015. Výsledky prác v roku 2015 si môžete pozrieť cez porovnávacie fotografie "Porovnania 2015". (Bystrica, november 2015)
VÝSLEDKY NA TEMATÍNE: V roku 2015 sa na hrade Tematín podarilo vykonať viacero užitočných zásahov".
(Tematín, november 2015)
HRAD BREKOV 2015: Od mája do októbra roku 2015 sa realizoval na Brekovskom hrade projekt "Hrad Brekov 2015". Tento projekt sa realizoval vďaka Európskemu sociálnemu fondu v rámci operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. (Brekov, október 2015)
PROJEKT ČABRAĎ 2015: V roku 2015 sa na hrade Čabraď uskutočnil projekt "Krok za krokom k záchrane hradu Čabraď - severný palác".
(Čabraď, október 2015)
IVW BREKOV 2015: Siedmy ročník workcampu sa uskutočnil za účasti dobrovoľníkov z Mexika, Španielska, Nemecka, Ruska a Českej republiky. Projekt bol podporený nadačným fondom Telekom v nadácii Pontis a vďaka podpore pivovaru Topvar a vďaka komunitnej nadácii Veľký Šariš v rámci grantového programu Šariš ľuďom. (Brekov, júl 2015)
NA SLANCI PRACUJÚ: Tohtoročné práce zamerali na tri lokality. Prvou je oprava parkánového múru vo svahu pod múrom paláca. Druhá lokalita je severná bašta. Tretím tohtoročným cieľom sú práce v interiéri samotnej hradnej veže. (Slanec, júl 2015)
TEMATÍN V LETE: Práce na hrade Tematín sú počas leta v plnom prúde. Na severnom paláci sa pomaly dostávajú do svojej finalizačnej fázy. V aktivite im nezabránili ani problémy s autami a nedostatok zrážok, ktoré sú dôležité pri hasení vápna. (Tematín, júl 2015)
KAMENICA 2015: Na hrade Kamenica pokračujú práce aj v roku 2015. O začiatku prác vznikol televízny príspevok "Kamenický hrad ožíva". (Kamenica, máj 2015)
DISKUSIA O PAMIATKACH: V diskusii, ktorá sa konala v Nadácii Polis hovorili hostia o ničení pamiatok z ideologických dôvodov. Nielen na blízkom východe ale aj u nás v nedávnej histórii. (Bratislava, apríl 2015)
NOVOROČNÝ VÝSTUP NA HRAD BYSTRICA: Na nový rok sa konal 36. ročník výstupu na Považský hrad, počasie prialo a bez úrazu to všetci zvládli. (Považský hrad, január 2015)
 


Hradné noviny.
(Internetové noviny so zameraním na hrady)
 
 


Konferencia Krajina-človek-kultúra

Revište 2016

Čierny hrad 2016

Oslavy Valentína na hrade Lietava

Jasenov, humencanonline.sk

Uhrovec, autor: P.Pavlis

Jasenov, autor: D.Šimkanin

Lietava, autor: P.Danko

Hradné slávnosti 2013 hrad Kamenica

INEX workcamp na Jasenovskom hrade

Murovanie združenie ZUHC na hrade Vinné

Prvé murovanie na hrade Slanec

Gymnazisti z Lipian na hrade Kamenica

Gymnazisti z Lipian na hrade Kamenica

Podkovitá veža na hrade Lietava 2013

Študenti pri práci na hrade Lietava

Dobrovoľník pri práci na hrade Tematín

Lednica 2013 (Nadacia Pontis pri praci na hrade)

Lietava 2013 (Zamestnanci firmy KIA pri praci na hrade)

Pamiatky 2013 (Stánok Zachráňme hrady)

Pamiatky 2013 (Stánok Zachráňme hrady)

Pamiatky 2013 (Stánok Zachráňme hrady)

Brigáda "Naše Mesto" na hrade Revište

Archeológia na hrade Lietava